Blogi

Blogi na libertyforum.pl to przestrzeń do dyskusji o wolnościowych ideach. Nie tylko dla członków stowarzyszenia - zapraszamy do pisania wszystkich, którym bliskie są wolność jednostki, rządy prawa, czy wolny rynek.

04.01.2022 | Eryk Ziędalski

Wolność na świecie - grudzień 2021

Na Kubie dochodzi do internowania liderów opozycji, populiści ponoszą klęskę w wyborach w Argentynie, Tajwan otwiera przedstawicielstwo na Litwie.
24.11.2021 | Eryk Ziędalski

Wolność na świecie - październik 2021

Przyjrzymy się nowemu porozumieniu obronnemu w Europie, które zawarły ze sobą Francja i Grecja, następnie poświęcimy nieco uwagi wydarzeniom z norweskiej stolicy, gdzie doszło do przyznania tegorocznej Pokojowej Nagrody Nobla, by na sam koniec skupić się na wyborach parlamentarnych u naszych południowych sąsiadów, które najprawdopodobniej przyniosły zmianę na stanowisku premiera Czech.
18.10.2021 | Eryk Ziędalski

Wolność na świecie - wrzesień 2021

USA, Wielka Brytania i Australia jednoczą się przeciwko Chinom ku wściekłości Francuzów, w Maroku sukces odnoszą liberałowie, w Niemczech warunki przyszłego rządu dyktują dwie mniejsze partie, a Szwajcarzy w referendum wybierają więcej wolności
16.09.2021 | Eryk Ziędalski

Wolność na świecie - sierpień 2021

Kuba zezwala na powstawanie małych i średnich przedsiębiorstw, Talibowie odzyskują władze w Afganistanie, a Chiny przy pomocy pozornie błahej decyzji doprowadzają do masowej inwigilacji obywateli
20.08.2021 | Eryk Ziędalski

Wolność na świecie - lipiec 2021

Kubańczycy protestują przeciwko komunistycznej władzy, w Mołdawii wygrywają siły liberalne i proeuropejskie, w Hongkongu chińskie władze kontynuują represje.
17.07.2021 | Eryk Ziędalski

Wolność na świecie - czerwiec 2021

Prochińskie władze Hongkongu zamykają ostatnią niezależną gazetę, rosyjski opozycjonista zostaje zatrzymany na pokładzie samolotu przez dyktaturę Władimira Putina, w Peru w wyborach prezydenckich zderza się ze sobą dwóch antywolnościowych kandydatów,
05.07.2021 | Eryk Ziędalski

Wolność na świecie - maj 2021

Partia Prezydenta Salwadoru atakuje rządy prawa i dokonuje czystki w Sądzie Najwyższym oraz uznaje bitcoina za środek płatniczy, Białoruś dokonuje porwania opozycjonisty Romana Protasiewicza, a Litwa Zawiesza współpracę z Chinami.
17.06.2021 | Gabriel Jędrol

Podatek od paczkomatów? Samorządy też chcą zarobić dzięki pandemii.

Podczas pandemii obserwujemy boom na zakupy przez Internet, co widać gołym okiem na przykład po imponującym rozwoju InPostu. Samorządy dostrzegają szansę, aby zwiększyć swoje wpływy, niesłusznie nakładając podatek od nieruchomości na automaty paczkowe.
09.05.2021 | Eryk Ziędalski

Wolność na świecie - kwiecień 2021

W Ekwadorze wyraźnie liberalny kandydat wygrywa wybory prezydenckie, Nowa Zelandia zakazuje wyrobów tytoniowych, a niemiecki Federalny Trybunał Konstytucyjny uchyla kontrolę czynszów w Berlinie.
09.04.2021 | Eryk Ziędalski

Wolność na świecie - marzec 2021

Z Europejskiej Partii Ludowej występuje Fidesz Viktora Orbana, a w Holandii sukces odnosi liberalna VVD. Tymczasem Chiny kontynuują ograniczanie autonomii Hongkongu.
13.03.2021 | Eryk Ziędalski

Wolność na świecie - luty 2021

W Birmie (Mjanmie) dochodzi do puczu wojskowego, Partia Komunistyczna Wietnamu podejmuje decyzję o większym otwarciu tamtejszej gospodarki, reżim Aleksandra Łukaszenki kontynuuje prześladowania, pozbawiając wolności dwie dziennikarki Biełsatu.
15.02.2021 | Eryk Ziędalski

Wolność na świecie - styczeń 2021

Władze chińskie przeprowadzają aresztowania opozycjonistów z Hongkongu, moskiewski sąd skazuje Aleksieja Nawalnego, Unia Europejska i Chiny podpisują umowę handlową
05.01.2021 | Eryk Ziędalski

Wolność na świecie - grudzień 2020

Izba Reprezentantów USA proponuje dekryminalizację marihuany, Unia Europejska dogaduje się z Wlk Brytanią co do kształtu umowy Brexitowej, Afryka zawiera największą umowę handlową od czasów WTO
28.12.2020 | Maciej Martyniuk

Czy media publiczne mogą być niezależne i pożyteczne?

Jakość mediów publicznych nad Wisłą w ostatnich czasach pozostawia wiele do życzenia, co sprawia, że sama idea państwowych środków masowego przekazu stoi dla wielu ludzi pod znakiem zapytania. W związku z tym warto pochylić się nad sensem ich istnienia i rozważyć wszystkie za i przeciw.
21.12.2020 | Zuzanna Kowalska

Gospodarka w czasach zarazy. Covidowe podsumowanie roku.

Pandemia spowodowała wiele zmian zarówno w życiu codziennym, jak i w gospodarce światowej. Trudno doszukiwać się pozytywnych skutków lockdownów, czy liczyć na jakiekolwiek wzrost gospodarczy czy społeczny.
10.12.2020 | Jędrzej Brożyna

Nierówności społeczne – wróg publiczny numer jeden?

Chwytliwe hasła w temacie nierówności słyszymy w debacie publicznej na okrągło. Złośliwi powiedzą, że liczb prac na temat nierówności rośnie szybciej niż same nierówności. Co jednak mówią  fakty na ten temat?
06.12.2020 | Eryk Ziędalski

Wolność na świecie - listopad 2020

Utworzono jedną z największych stref wolnego handlu na świecie, a wybory w Stanach Zjednoczonych wygrał człowiek, dzięki któremu może dojść do powołania kolejnych. Niestety miały miejsce również zdarzenia z punktu widzenia liberałów negatywne.
04.11.2020 | Eryk Ziędalski

Wolność na świecie - pażdziernik 2020

Partie liberalne odniosły sukcesy w wyborach w Nowej Zelandii, Gruzji i na Litwie, w Hiszpanii próby reformy Krajowej Rady Sądownictwa przez rząd Pedro Sancheza niepokojąco przypominają rozwiązania wprowadzone w Polsce przez PiS, w Chile trwa debata i referendum ws. nowej konstytucji
28.10.2020 | Jarosław Szewczyk

USA i trzecia kandydatka

Nie tylko Joe Biden i Donald Trump toczą walkę o urząd Prezydenta USA. W wyborach w USA wystartuje również kandydatka partii Libertariańskiej – Jo Jorgensen. Jaki ma program i dlaczego jej kandydatura dobrze opisuje dziś sytuację koncepcji wolnościowej?
21.10.2020 | Stowarzyszenie Niskie Składki

Fitness umysłowy

W wyniku gwałtownego skoku zachorowań na COVID-19, Ministerstwo Zdrowia ogłosiło nową listę obostrzeń w żółtej i czerwonej strefie. W obu przypadkach zawieszona została działalność basenów, aquaparków i siłowni w całej Polsce. Przedstawiciele branży fitness przekonują, że ten swoisty lockdown zwyczajnie ich zniszczy. Branża nie została bowiem uwzględniona w tak zwanej Tarczy Antykryzysowej 5.0.
20.10.2020 | Eryk Ziędalski

Ameryka Wybiera: Trump vs Biden

Można spokojnie powiedzieć, że przed Ameryką jedna z najdłuższych nocy wyborczych (być może nawet dłuższa niż ta z 2000 roku), która swój finał może znaleźć przed Sądem Najwyższym. Jedno jest pewne, będą to kompletnie inne wybory niż te dotychczasowe, a coraz liczniejsze przypadki głosowania korespondencyjnego mogą okazać się kluczowym czynnikiem dla ewentualnego zwycięstwa Joe Bidena
09.10.2020 | Eryk Ziędalski

Wolność na świecie - wrzesień 2020

Wybuch walk o Górski Karabach pomiędzy wojskami Armenii i Azerbejdżanu zachwiał stabilnością części świata, a działania władz Brytyjskich doprowadziły do zwiększenia napięć w procesie negocjacji Brexitu. W niemieckim szpitalu hospitalizowano rosyjskiego opozycjonistę Aleksieja Nawalnego.
26.09.2020 | Jarosław Szewczyk

Zielona szansa kapitalizmu

Wolny człowiek w wolnym systemie poprzez myślenie i działanie znajduje różne rozwiązania – jedno z nich może skrywać…bambus!
15.09.2020 | Stowarzyszenie Niskie Składki

Jest podatek czy nie jest?

Prezydent Andrzej Duda podpisał wczoraj ustawę, która od nowego roku wprowadzi w życie podatek cukrowy. Podpisana ustawa zakłada nałożenie dodatkowego podatku na napoje zawierające cukier oraz produkty alkoholowe o małej pojemności, nazywane małpkami.
07.09.2020 | Eryk Ziędalski

Wolność na świecie - sierpień 2020

Zważywszy na potencjalny dalekosiężny wpływ różnych wydarzeń na świecie oraz dostrzegając niedostateczną ich obecność w debacie publicznej, jako Liberty Forum Poland zdecydowaliśmy się przyglądać się im w comiesięcznych podsumowaniach (oczywiście z liberalnego punktu widzenia). Dziś skupimy się na trzech regionach : Białorusi (oraz jej sąsiadach), Chinach (razem z Hongkongiem i Tajwanem) oraz Stanach Zjednoczonych.
28.07.2020 | Stowarzyszenie Niskie Składki

Konwencja Stabmulska, czyli ideologiczne chochoły Solidarnej Polski

Minister sprawiedliwości i prokurator generalny Zbigniew Ziobro złoży wniosek o wypowiedzenie konwencji o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej
14.06.2020 | Marcin Branowski

Wolnorynkowa Ochrona Środowiska – jak rozwój pomoże ochronić naszą planetę

Poprzez kontynuowanie procesów, które już zachodzą, jesteśmy w stanie osiągnąć dużo więcej dla ochrony środowiska, niż przez ich zatrzymanie i odwrócenie rozwoju.
31.05.2020 | Cezary Bronszkowski

Niebezpieczny jak skrajny aktywista

Z niektórymi pomysłami się nie dyskutuje. Przemilcza się m.in. pomysły bezsensowne. Jednak niektóre z nich są tak głupie, że wręcz niebezpieczne. Taki mikst zaserwował publicysta „Krytyki Politycznej” Jaś Kapela. Postulaty rodem ze Związku Sowieckiego przykryte „troską o środowisko”.
25.05.2020 | Marek Tatała

[Świat Wolności] Najskuteczniejsze organizacje wolnościowe

Biurokracja i wydatki publiczne, ale też przejrzystość, prawo karne czy więziennictwo. To tylko wybrane tematy, którymi zajmują się organizacje, które w swojej misji wpisane mają wsparcie i obronę klasycznie liberalnych wartości.
05.05.2020 | Cezary Bronszkowski

Patriotyczne paragony i urzędniczy przymus

Patriotyzm to piękna idea, która w założeniu ma łączyć cały naród ponad podziałami. Jest tylko jeden, duży problem. Ostatnio idea ta jest coraz częściej obrzydzana i ośmieszana. Nawet przez Prezydenta Andrzeja Dudę.
29.04.2020 | Daniel Jensen

Etyczne ograniczenia rynków, czyli jak przekonywać do swoich racji moralnych?

W tym artykule postaram się zbadać naturę kwestii moralnych i pokazać jak można prowadzić o nich merytoryczny dyskurs w sferze publicznej. Zastanowimy się również nad samą istotą i pochodzeniem etycznych ograniczeń rynku.
23.04.2020 | Stowarzyszenie Niskie Składki

500-

Jako Stowarzyszenie Niskie Składki nie jesteśmy zwolennikami socjalnego rozdawnictwa i przekupywania obywateli w celu wygrania wyborów, a tym właśnie w praktyce jest program Rodzina 500 Plus.
20.04.2020 | Marek Tatała

[Świat Wolności] Organizacje wolnościowe zmieniają świat na lepsze

Jaka jest rola organizacji pozarządowych, w tym think tanków, które w swojej misji wpisane mają wsparcie i obronę klasycznie liberalnych wartości?
16.04.2020 | Piotr Oliński

[Wielcy liberałowie] Friedrich von Hayek

Niewielu było myślicieli, którzy wywarli tak ogromny wpływ na współczesny liberalizm. Hayek w przeciągu swojego życia zajmował się niemal wszystkimi dziedzinami nauk społecznych; ekonomią, prawem, politologią, filozofią polityczną, socjologią, historią, był autorem popularnych książek i esejów...
13.04.2020 | Jarosław Szewczyk

Wolność to wysiłek

Pamiętasz ze szkoły ten obraz z rozpływającymi się zegarami? Tak, ten Salvadora Dali. Właśnie dowiedziałem się, że ten sam Dali jest twórcą logo lizaków Chupa Chups. Ponadto jest również autorem słów, będących tytułem niniejszego wpisu. By się tego dowiedzieć musiałem, korzystając ze swojej wolności, wykonać pewien wysiłek.
10.04.2020 | Cezary Bronszkowski

Absolutyzm nieoświecony, czyli państwo policyjne

Jeszcze 4-5 lat temu słowa opozycji o „odbieraniu wolności” i „łamaniu konstytucji” przez PiS wielu z nas zbywało machnięciem ręki. Dziś wiemy, że obecny rząd posunął się o wiele dalej, niż przewidywaliśmy...
09.04.2020 | Piotr Oliński

Liberalizm w czasach zarazy

To czysty przypadek, że przestrzeń blogową otwieramy akurat w trakcie globalnej pandemii i wymuszonej nią ogólnonarodowej kwarantanny. Przypadek jednak o tyle niezwykły, że trudno było wstrzelić się w lepszy moment...