Blogi

Blogi na libertyforum.pl to przestrzeń do dyskusji o wolnościowych ideach. Nie tylko dla członków stowarzyszenia - zapraszamy do pisania wszystkich, którym bliskie są wolność jednostki, rządy prawa, czy wolny rynek.

31.05.2020 | Cezary Bronszkowski

Niebezpieczny jak skrajny aktywista

Z niektórymi pomysłami się nie dyskutuje. Przemilcza się m.in. pomysły bezsensowne. Jednak niektóre z nich są tak głupie, że wręcz niebezpieczne. Taki mikst zaserwował publicysta „Krytyki Politycznej” Jaś Kapela. Postulaty rodem ze Związku Sowieckiego przykryte „troską o środowisko”.
25.05.2020 | Marek Tatała

[Świat Wolności] Najskuteczniejsze organizacje wolnościowe

Biurokracja i wydatki publiczne, ale też przejrzystość, prawo karne czy więziennictwo. To tylko wybrane tematy, którymi zajmują się organizacje, które w swojej misji wpisane mają wsparcie i obronę klasycznie liberalnych wartości.
05.05.2020 | Cezary Bronszkowski

Patriotyczne paragony i urzędniczy przymus

Patriotyzm to piękna idea, która w założeniu ma łączyć cały naród ponad podziałami. Jest tylko jeden, duży problem. Ostatnio idea ta jest coraz częściej obrzydzana i ośmieszana. Nawet przez Prezydenta Andrzeja Dudę.
29.04.2020 | Daniel Jensen

Etyczne ograniczenia rynków, czyli jak przekonywać do swoich racji moralnych?

W tym artykule postaram się zbadać naturę kwestii moralnych i pokazać jak można prowadzić o nich merytoryczny dyskurs w sferze publicznej. Zastanowimy się również nad samą istotą i pochodzeniem etycznych ograniczeń rynku.
23.04.2020 | Stowarzyszenie Niskie Składki

500-

Jako Stowarzyszenie Niskie Składki nie jesteśmy zwolennikami socjalnego rozdawnictwa i przekupywania obywateli w celu wygrania wyborów, a tym właśnie w praktyce jest program Rodzina 500 Plus.
20.04.2020 | Marek Tatała

[Świat Wolności] Organizacje wolnościowe zmieniają świat na lepsze

Jaka jest rola organizacji pozarządowych, w tym think tanków, które w swojej misji wpisane mają wsparcie i obronę klasycznie liberalnych wartości?
16.04.2020 | Piotr Oliński

[Wielcy liberałowie] Friedrich von Hayek

Niewielu było myślicieli, którzy wywarli tak ogromny wpływ na współczesny liberalizm. Hayek w przeciągu swojego życia zajmował się niemal wszystkimi dziedzinami nauk społecznych; ekonomią, prawem, politologią, filozofią polityczną, socjologią, historią, był autorem popularnych książek i esejów...
13.04.2020 | Jarosław Szewczyk

Wolność to wysiłek

Pamiętasz ze szkoły ten obraz z rozpływającymi się zegarami? Tak, ten Salvadora Dali. Właśnie dowiedziałem się, że ten sam Dali jest twórcą logo lizaków Chupa Chups. Ponadto jest również autorem słów, będących tytułem niniejszego wpisu. By się tego dowiedzieć musiałem, korzystając ze swojej wolności, wykonać pewien wysiłek.
10.04.2020 | Cezary Bronszkowski

Absolutyzm nieoświecony, czyli państwo policyjne

Jeszcze 4-5 lat temu słowa opozycji o „odbieraniu wolności” i „łamaniu konstytucji” przez PiS wielu z nas zbywało machnięciem ręki. Dziś wiemy, że obecny rząd posunął się o wiele dalej, niż przewidywaliśmy...
09.04.2020 | Piotr Oliński

Liberalizm w czasach zarazy

To czysty przypadek, że przestrzeń blogową otwieramy akurat w trakcie globalnej pandemii i wymuszonej nią ogólnonarodowej kwarantanny. Przypadek jednak o tyle niezwykły, że trudno było wstrzelić się w lepszy moment...