Autor: Eryk Ziędalski
Na sam koniec rok 2020, pomimo całego negatywnego bagażu doświadczeń jaki nam zafundował na świecie, przyniósł kilka dobrych dla wolnościowców informacji, które sprawiły, że oprócz atmosfery świąt oraz nowego roku, a także rozpoczęcia szczepień przeciwko koronawirusowi, grudzień mógł się jawić jako najlepszy miesiąc mijającego roku. Złożyły się na to takie rzeczy jak dekryminalizacja marihuany przez izbę reprezentantów w USA, osiągnięcie umowy pomiędzy UK, a UE pozwalającej uniknąć Brexitu bez umowy oraz rozpoczęcie fazy wolnego handlu w ramach African Continental Free Trade Area, które rozpoczęło się 1 stycznia tego roku.
Dekryminalizacja marihuany w USA
4 grudnia ubiegłego roku, amerykańska izba reprezentantów w stosunku 228:164 głosów (w tym jednym "za", należącym do libertariańskiego kongresmana Justina Amasha), przyjęła projekt zakładający dekryminalizację na szczeblu federalnym posiadania, sprzedaży oraz wytwarzania marihuany. Co więcej w ramach ustawy popełnione bez użycia przemocy przestępstwa powiązane z marihuaną zostaną wymazane z kartotek osób za nie skazanych1. Nie oznacza to jednak, że będzie to prawo obowiązujące, bowiem musi zostać również zatwierdzone przez Senat, aktualnie kontrolowany przez partię Republikańską, niechętną temu projektowi. Wobec tego niezwykle istotne będą wyniki styczniowych wyborów do Senatu w stanie Georgia, gdyż zwycięstwo dwójki demokratycznych kandydatów, wraz z poparciem dla ustawy ze strony prezydenta-elekta Joe Bidena, może oznaczać przyjęcie proponowanych rozwiązań2. Niezależnie od sympatii politycznych w stosunku do amerykańskich ugrupowań, warto trzymać kciuki za powodzenie omawianej ustawy w izbie wyższej amerykańskiego Kongresu.
Umowa Brexitowa
Inne pozytywne wiadomości przyniósł nam 24 grudnia (być może w ramach świątecznego prezentu), gdyż brytyjski premier Boris Johnson oraz szefowa KE Ursula von der Leyen ogłosili osiągnięcie porozumienia rozwodowego pomiędzy Wielką Brytanią, a Unią Europejską3, tym samym dając możliwość odetchnięcia z ulgą wszystkim obawiającym się twardego Brexitu. W ramach porozumienia określonego przez lidera brytyjskich torysów mianem "Canada-style" podtrzymany zostanie brak ceł oraz kontyngentów na wszystkie produkty, Wielka Brytania pozostanie częścią niektórych programów prowadzonych przez UE, a także będzie kontynuowała współpracę z UE w kwestiach podatkowych. Co więcej, pomimo zakończenia swobody podróżowania pomiędzy obiema stronami i przywrócenia kontroli na granicach, między Republiką Irlandii a Irlandią Północną nie powstanie tzw. "twarda" granica4. Oznacza to koniec, długich i nierzadko absurdalnych negocjacji w przedmiocie jednego z licznych „sutków ubocznych” Brexitu nieprzewidzianych przez autorów kampanii „Vote Leave” z 2016 r. Konieczna jest już jedynie ratyfikacja porozumienia przez wszystkie strony, jednakże będzie ono tymczasowo obowiązywało od początku 2021 roku. Tym samym zminimalizowano straty wynikające z rozwodu Wielkiej Brytanii i Unii Europejskiej, a przede wszystkim uniknięto szkodliwego "twardego Brexitu".
African Continental Free Trade Area
Oprócz wyżej omówionych informacji, grudzień przypomniał nam o innej dobrej wiadomości, a mianowicie o tym, że wraz z początkiem 2021 roku wejdzie w życie "faza handlowa" AfCFTA5. Umowa podpisana przez 54 z 55 członków Unii Afrykańskiej przyniesie utworzenie wspólnego rynku, dając tym samym szansę na zwiększenie wymiany handlowej wewnątrz kontynentu afrykańskiego nawet o 50%. Oznacza to utworzenie największej umowy handlowej pod kątem ilości państw członkowskich od czasów utworzenia WTO6. W ramach zapisów tej umowy, sygnatariusze utworzą wspólną unię celną, wyeliminują 90% ceł na towary pochodzące z Afryki7, a także będą wspierać przepływ dóbr i usług oraz walczyć z innymi, niż cła, barierami jak np. z czasem potrzebnym do pokonania odprawy celnej przez produkty. Dzięki temu wszystkiemu Afrykańczycy będą mieli zwiększone możliwości bogacenia się, co może się pozytywnie przełożyć na wszystkie wskaźniki dotyczące państw tego kontynentu, a w szczególności na zmniejszenie ubóstwa. Pozostaje mieć nadzieję, że mieszkańcy Afryki skorzystają z tej szansy, a sama umowa przetrwa protekcjonistyczne ciągoty w różnych państwach afrykańskich.
Jak więc widać zakończyliśmy 2020 rok całkiem dobrymi dla liberałów informacjami. Pomimo wszystkich negatywnych wydarzeń, przyniósł on kilka optymistycznych powiewów, które będą miały szansę przerodzić się w coś większego. Oby obecny przyniósł nam jak najwięcej dobrych wiadomości ze świata, a wolność rosła w siłę, w jak największej części całego świata. Wobec tego życzę każdemu czytelnikowi, wszystkiego wolnościowego w 2021 roku.
1 "US House passes federal cannabis decriminalisation bill", BBC,
https://www.bbc.com/news/world-us-canada-55191808
2 "US House passes federal cannabis decriminalisation bill", BBC,
https://www.bbc.com/news/world-us-canada-55191808
3 Michelle Scott, "What Is in the Brexit Deal?", Investopedia,
https://www.investopedia.com/what-is-in-the-brexit-deal-5093948
4L.McGee, K.Fox, "Brexit trade deal reached between UK and European Union with just days to spare", CNN,
https://edition.cnn.com/2020/12/24/europe/brexit-deal-uk-eu-gbr-intl/index.html
5 "Excitement as Africa counts down hours to start of trading under AfCFTA", Africanews, https://www.africanews.com/2020/12/31/excitement-as-africa-counts-down-hours-to-start-of-trading-under-afcta/
6 "Excitement as Africa counts down hours to start of trading under AfCFTA", Africanews, https://www.africanews.com/2020/12/31/excitement-as-africa-counts-down-hours-to-start-of-trading-under-afcta/
7Amanda Shendruk , "The world’s largest free trade area starts up on Jan. 1, 2021" Quartz,
https://qz.com/1951523/what-is-the-african-continental-free-trade-area-afcfta/