📄Zmiana ustawy o pracowniczych planach kapitałowych
1,5- antywolnościowe ⭐️✨
Rządzący, dostrzegając widmo nieuchronnej w dłuższej perspektywie zapaści polskiego systemu emerytalnego zdecydowali się na stworzenie jego filaru kapitałowego. W systemie który opiera się fundamencie zasady o zastępowalności pokoleń, niż demograficzny obecnie ciążący nad Polską jest poważnym zagrożeniem. Ustawa wiąże się jednak z szeregiem złych zmian i cierpi na problem wiarygodności w związku z losem OFE - poprzednika PPK. Zniesienie maksymalnej stopy składki emerytalnej, wynoszącej uprzednio 30-krotność podstawy naliczania składki, ma tylko i wyłącznie otwarcia kolejnego kanału z przepływami pieniężnymi by podtrzymać obecne emerytalne status quo. Istnieje również ryzyko, iż PPK zostaną wykorzystane do finansowania bieżących projektów rządowych. PPK nie zastąpią niezbędnych reform (wydłużenie wieku emerytalnego), doprowadzą za to do tymczasowego wzrostu kosztów pracy ze względu na ich obowiązkowość dla pracodawców.
📄Zmiana w Kodeksie Pracy oraz niektórych innych ustawach
2,0-raczej antywolnościowe ⭐️⭐️
Ustawa nowelizuje definicję dyskryminacji w kodeksie pracy. Dotychczas przez dyskryminację rozumiano wyłącznie gorsze traktowanie pracownika ze względu na jakąś jego osobistą cechę. Teraz każde nieobiektywne nierówne traktowanie będzie polem do oskarżenia o dyskryminację. Zapełni to lukę prawną i obejmie ochroną prawną dyskryminację np. ze względu na poglądy obyczajowe( nie mieszczące się w ramach poglądów politycznych).
Nowelizacja utrudni również zwolnienie pracownika,którego bliski członek rodziny przebywa obecnie na urlopie macierzyńskim. Na Pewno będzie to czynnikiem, który zniechęci pracodawców do zatrudniania młodych osób z zamiarem wzięcia ślubu lub już go posiadających. Będzie to również powodowało, w skrajnych przypadkach, problemy z zarządzaniem przedsiębiorstwem opierającym swoją strategię o dużą fluktuację kadr.
📄Podwyżka składek ZUS od 2020
1,0-antywolnościowe ⭐️
Zgodnie z rządowymi założeniami do budżetu na 2020 r. osoby prowadzące działalność gospodarczą od przyszłego roku będą płacić składki ZUS niemal o 10% wyższe. Ta zmiana jeszcze podwyższy i tak wysokie koszta pracy i jeszcze bardziej obciąży przedsiębiorców i pracowników. Jest jednak logiczną konsekwencją złych zmian, które opisywaliśmy wielokrotnie - zwiększonego rozdawnictwa, niższego wieku emerytalnego, zerowego PiTu dla młodych.
📄Zmiany w Karcie Nauczyciela
3,0 - neutralne ⭐️⭐️⭐️
Ustawa wprowadza szereg usprawnień, min. skraca okres między uzyskaniem stopnia awansu zawodowego a otwarciem stażu na kolejny stopień awansu, skraca staż na stopień nauczyciela kontraktowego, wprowadza dodatek do wychowawstwa w wysokości 300 zł, znosi również dodatek za wyróżniającą pracę. Projekt zakłada również średnią podwyżkę dla nauczycieli o 9,6% od września.
Nie licząc ostatniego przykładu zmiany można uznać za umiarkowanie dobre, niemniej jednak kosmetyczne. System oświaty wymaga znacznie dalej idących zmian - urynkowienia, poluzowania podstaw programowych, większej autonomii szkół i samodzielności uczniów.