Ustawa z dnia 20 kwietnia 2021 r. o zmianie ustawy o samorządzie gminnym, ustawy o samorządzie powiatowym, ustawy o samorządzie województwa oraz ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie
5/5 Bardzo wolnościowe ⭐⭐⭐⭐⭐
Ustawa wprowadza jednolite kryteria powołania młodzieżowych rad gmin, powiatów i młodzieżowych sejmików województwa. Co jednak ważniejsze, nowelizacja wyposaża młodzieżowe rady i sejmiki w realne kompetencje. Charakter młodzieżowych rad, który do tej pory był jedynie konsultacyjny, staje się konsultacyjny, doradczy i inicjatywny, młodzieżowi radni zyskują możliwość kierowania wniosków i zapytań w formie uchwały do „dorosłych” rad gmin, powiatów i sejmików wojewódzkich. Bardzo dobra zmiana, będąca dużym krokiem w stronę wyższego standardu edukacji obywatelskiej i możliwości oddziaływania na najbliższe otoczenie przez młodych ludzi. Przyjmujemy z zadowoleniem odchodzenie przez ustawodawcę od modelu „dzieci i ryby głosu nie mają” i liczymy na następny krok – zagwarantowanie faktycznej samorządności uczniowskiej.
Nowelizacja ustawy o VAT / Pakiet e-commerce
3/5 Neutralne ⭐⭐⭐
Rzutem na taśmę, bo pod koniec czerwca, prezydent podpisał nowelizację ustawy o VAT. Jest ona związana z implementacją unijnego pakietu e-commerce, którego celem jest uszczelnienie poboru podatku VAT od towarów importowanych spoza Unii Europejskiej.
W wielu krajach Unii Europejskiej przesyłki z towarami zakupionymi poza Unią były wolne od VAT należnego w związku z importem. W Polsce sytuacja ta wyglądała w ten sposób, że wolne od VAT z tytułu importu przesyłki o wartości do 22 euro inne niż importowane w drodze zamówienia wysyłkowego – a więc np. z AliExpress (art. 51 Ustawy o VAT w brzmieniu do 1 lipca 2021 roku). Nie do końca jest więc prawdą, że wcześniej te przesyłki nie były opodatkowane. Problem był tylko z poborem tego podatku. Urzędy celne „nie wyrabiały” z ilością przesyłek.
Problem ten rozwiązują przepisy pakietu e-commerce, które wdrożone w całej Unii nałożyły na platformy e-handlu (np. Allegro, AliExpress, e-Bay) obowiązek poboru i rozliczania VAT od transakcji. Z perspektywy kupujących oznacza to przede wszystkim większe koszty importowanych produktów – uderzy to w osoby kupujące „drobiazgi” na AliExpress czy importujące elektronikę ze Stanów. Jest to także zła wiadomość dla osób zarabiających na pośredniczeniu w zakupach na AliExpress (tzw. dropshipping), których jest spora ilość co wyraźnie widać po liczbie ofert na Allegro z wysyłką z Chin.
Dobrą wiadomością jest umożliwienie przedsiębiorcom prowadzącym sklepy internetowe (sprzedaż B2C) skorzystania z procedury OSS (one stop shop) dzięki której po zarejestrowaniu się w jednym kraju jako podatnik VAT przedsiębiorca będzie uznany za podatnika VAT w pozostałych krajach Unii, ale także będzie uprawniony do rozliczenia podatku VAT zagranicznego w polskim urzędzie skarbowym (zamiast w każdym z krajów z osobna) co stanowi bardzo duże ułatwienie.
Ustawa z dnia 24 czerwca 2021 r. o zmianie ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko
4/5 wolnościowe ⭐⭐⭐⭐
Zmiany dotyczą min. wprowadzenia szerszych możliwości odwoławczych oraz w zakresie wnoszenia zażaleń na decyzję organu dla stron postępowania w procedurze o wydanie decyzji o warunkach środowiskowych, szerszych możliwości kontroli sądowej ww. decyzji, wprowadzenia możliwości uczestnictwa w postępowaniach dla organizacji ekologicznych oraz obowiązku udostępniania treści zezwoleń w BIP. Nowelizacja realizuje wymogi prawa Unii Europejskiej, konkretnie art. 11 ust. 1 i 3 dyrektywy EIA, która nakłada wymogi na państwa członkowskie w zakresie możliwości procesowych dla zainteresowanych społeczności dotkniętych skutkami decyzji dotyczących środowiska. Jako Liberty Forum Poland uważamy, że nowe brzmienie ustawy z pewnością przyczyni się do większej przejrzystości decyzji dot. środowiska oraz zapewni szerszą ochronę praw jednostki w procesie wydawania decyzji.