Nowelizacja ustawy covidowej z 27 listopada 2020 roku
4/5 ⭐⭐⭐⭐
Kolejna nowelizacja covidówki. Wprowadza ona regulacje dotyczące pracy zdalnej, umożliwiając tego typu tryb pracy dla osób poddanych obowiązkowej izolacji, które przechodzą chorobę bezobjawowo bądź łagodnie. Dodatkowo, nowelizacja umożliwia przeprowadzanie zawieszonych badań lekarskich, psychologicznych, szkoleń dla maszynistów, a także automatycznie przedłuża ważność badań do dnia upływu 180 dni od dnia odwołania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii, w zależności od tego, który upłynie później.
Zmiana pozytywna. Jest ona dobrym prognostykiem, ponieważ zakorzenia coraz bardziej w polskim systemie prawa pracy pracę zdalną – mniej sformalizowaną niż telepraca opisana w art. 67 Kodeksu pracy (m,in. nie trzeba podpisywać odrębnej umowy). Co więcej, zgodnie z informacjami, trwają prace nad projektem nowelizacji Kodeksu pracy, w ramach której praca zdalna miałaby całkowicie zastąpić pracę zdalną.
Tarcza 6.0
1/5 ⭐
Kolejna tarcza. Już szósta – tym razem jest to tarcza branżowa, która jest programem pomocowym ograniczonym dla kilkudziesięciu branż (określonych kodami PKD – podstawą, do badania uprawnienia do otrzymania pomocy, będzie właśnie kod PKD ujawniony w CEIDG czy KRS). W treści nihil novi. Kolejne postojowe, dofinansowania z FGŚP na utrzymanie miejsc pracy, a także nadanie gminom uprawnienia do wprowadzenia zwolnienia z podatku od nieruchomości lub przedłużyć termin ich płatności. Niestety, w treści znajdziemy również takie kwiatki, jak: upoważnienie ZUS do przeprowadzenia kontroli wypłaty świadczeń postojowych (wbrew zapowiedziom), a także możliwość wstrzymania biegu terminu załatwienia spraw na okres nie dłuższy niż 30 dni (w tym decyzji pozytywnych – np. w sprawach o udzielenie zezwolenia na prowadzenie działalności, czy decyzji budowlanych…).
Zmiana negatywna. Kolejna, papierowa tarcza – tym razem dodatkowo ograniczona do szeregu PKD, mimo że PKD ma charakter wyłącznie ewidencyjny. Dodatkowo, w przypadku spółek wpisanych do KRS, ujawnionych jest tylko 10 kodów PKD. Co jeżeli kod tarczowy jest kodem jedenastym i kolejnym?
Ustawa o zawodzie farmaceuty
3/5 ⭐⭐⭐
Ustawą z dnia 10 grudnia 2020 roku, ustawodawca zastąpił dotychczas funkcjonujący zawód aptekarza, zawodem farmaceuty. Zmiana ta nie jest zmianą wyłącznie kosmetyczną – farmaceuta ma uprawnienia do świadczenia tzw. opieki farmaceutycznej, w ramach której będzie mógł m.in.:
- świadczyć konsultacje farmaceutyczne,
- wykonywać badania diagnostyczne w celu oceny skuteczności i zasadności farmakoterapii ale także
- wystawiać recepty w ramach kontynuacji
Są to zmiany pozytywne, pozwalające odciążyć lekarzy z przynajmniej części ich obowiązków, niemniej, organy inspekcji farmaceutycznej otrzymały potężną broń, w postaci zamknięcia apteki na okres do 3 miesięcy w drodze decyzji z rygorem natychmiastowej wykonalności w razie stwierdzenia, że podmiot prowadzący aptekę uniemożliwia realizację zadań kierownika apteki. W kontekście specyfiki branży aptekarskiej (tj. sztywne ceny i marże leków refundowanych, brak możliwości sprzedaży produktów w kierunku innym niż do pacjenta, wysokie koszty utrzymania z uwagi na konieczność magazynowania leków) zastosowanie takiego środka może doprowadzić do upadku wielu przedsiębiorców jeszcze przed weryfikacją decyzji przez organ II instancji (GIF) czy przez sądy administracyjne.
Nowelizacja ustawy o VAT z dnia 27 listopada 2020 roku (Slim VAT)
5/5 ⭐⭐⭐⭐⭐
Simple, local and modern VAT, w skrócie SLIM VAT, to pakiet zmian w zakresie rozliczenia podatku VAT, który wszedł w życie 1 stycznia 2021 roku. Przede wszystkim, zapewnia on:
- uproszczenie wystawiania faktur korygujących in minus (np. przy zwrocie towarów lub opakowania albo sprzedaży po rabacie) o ile posiadać będzie dokumentację z której wynika uzgodnienie warunków transakcji z kontrahentem. Uprzednio, należało uzyskać wcześniej potwierdzenie otrzymania korekty.
- Możliwość zastosowania stawki 0% dla zaliczki eksportowej w terminie do pół roku (wcześniej – maks. dwa miesiąco)
- Ujednolicony sposób zasad przeliczenia kursów walut z przepisami o podatkach dochodowych;
- Odliczenie VAT może nastąpić w ciągu czterech miesięcy bez konieczności korygowania swoich deklaracji (dot. tylko rozliczających się miesięcznie).
Zmiany małe – ale wyłącznie pozytywne, stąd maksymalna nota.