📍Ustawa z dnia o zmianie ustawy o podatku od wydobycia niektórych kopalin
⭐️⭐️⭐️⭐️
Ocena 4/5 Raczej wolnościowe
Polski sektor wydobywczy od paru już lat nie jest wstanie konkurować z rynkiem światowym jeśli chodzi o cenę. Najboleśniej widać to na przykładzie węgla, gdzie mimo, iż Polska znajduje się w pierwszej dziesiątce państw z największymi rezerwami , importuje go z Ukrainy czy Rosji. Aby sytuacja ta nie powtórzyła się w przypadku miedzi rząd postanowił obciąć podatek na o około 15%. Spowoduje to obniżkę kosztów wydobycia miedzi, co najpewniej spowoduje wzrost eksportu oraz generalnego wydobycia tejże kopaliny.
📍Ustawa o zmianie ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy
⭐️⭐️⭐️✨
Ocena 3,5/5 Raczej wolnościowe
Nowelizacja ustawy o promocji zatrudnienia i instytucji rynku pracy zniosła obowiązek klasyfikacji bezrobotnego zgłaszającego się do urzędu pracy. Wcześniej interesariuszowi przypisywana była jedna z trzech kategorii, według której dostawał pomoc w znalezieniu pracy. Teraz gdy obowiązek ten jest zniesiony, przede wszystkim biurokracja związana z tym wymogiem zmniejsza się a pomoc oferowana bezrobotnemu jest bardziej zindywidualizowana przez co, jak przekonują autorzy projektu, czas na ”bezrobociu” zmniejszy się. Ustawa wprowadza również pewne ułatwienia dla przedsiębiorców poszukujących pracowników przez co będzie można oczekiwać jeszcze szybszego wzrostu zatrudnienia.
📍Ustawa o zmianie ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci oraz niektórych innych ustaw „500+ na każde dziecko”
⭐️
1/5 antywolnościowe
Od 1 lipca naliczane będzie świadczenie socjalne lub kto woli pro demograficzne na każde dziecko, przez co projekt obejmie dodatkowe 6,8 mln dzieci którym będzie co miesiąc wypłacał 500 zł. Wedle założeń projekt ma kosztować 9,5 mld złotych. Co więcej, pieniądze(naliczane od 1 lipca) mają wpłynąć na konta rodziców w miesiącu wyborczym kiedy to odbywają się wybory parlamentarne. Ta nowelizacja to kuriozum nie tylko z ekonomicznego, ale także z politycznego punktu widzenia. Wypłacenie rodzicom 2000 zł na miesiąc przed wyborami trudno oceniać inaczej, niż jako próbę wpływania na ich wynik. Jednocześnie program nie spełnia swojego głównego celu jakim jest zwiększenie dzietności wśród Polaków, cel redukcji ubóstwa w rodzinach można zaś spełnić znacznie niższym kosztem. Warto wspomnieć interdyscyplinarny raport ekspertów z kwietnia nt. 500+, który ocenia program jednoznacznie negatywnie. Oprócz wysokich kosztów program nie wpisuje się w szerszą strategię polityki prorodzinnej i prowadzi do dezaktywizacji zawodowej kobiet.
📍Ustawa o Funduszu rozwoju przewozów autobusowych o charakterze użyteczności publicznej
⭐️✨
1,5/5 antywolnościowe
Na mocy uchwalonej ustawy, utworzony zostanie państwowy fundusz celowy na rozwój autobusowego publicznego transportu zbiorowego. Źródłem jego finansowania mają być: opłata emisyjna, opłata zastępcza, opłata paliwowa, dochody z kar pieniężnych i grzywien oraz opłat i zezwoleń pobieranych przez Głównego Inspektora Transportu Drogowego i Wojewódzkich Inspektorów Transportu Drogowego + z budżet państwa. Ze środków Funduszu przyznawane mają być dopłaty dla jednostek samorządu terytorialnego. Ustawę należy ocenić negatywnie - w efekcie końcowym to kolejne obciążenie podatników kosztami z definicji nierentownych inwestycji.